Marii Skłodowskiej-Curie 3
15-094 Białystok

Kancelaria Adwokacka

dr Mateusz Olchanowski

Prawo rodzinne w Polsce – podstawowe zasady i regulacje

Prawo rodzinne w Polsce – podstawowe zasady i regulacje

Prawo rodzinne w Polsce – podstawowe zasady i regulacje

Prawo rodzinne w Polsce reguluje stosunki prawne między członkami rodziny, określając ich prawa i obowiązki. Jest ono zawarte w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym (KRO), który stanowi podstawowy akt prawny w tej dziedzinie. Obejmuje ono kwestie związane z małżeństwem, pokrewieństwem, opieką, kuratelą oraz obowiązkami alimentacyjnymi.

Małżeństwo i jego skutki prawne

W Polsce małżeństwo może zostać zawarte w formie świeckiej (przed kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego) lub wyznaniowej ze skutkiem cywilnym. Zawarcie małżeństwa wiąże się z powstaniem wspólnoty majątkowej, chyba że małżonkowie zdecydują się na intercyzę. Wspólnota majątkowa obejmuje dorobek małżonków, ale nie majątek nabyty przed ślubem oraz przedmioty osobiste.

Rozwód i separacja

Rozwód może zostać orzeczony przez sąd, jeśli między małżonkami nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia. W ramach postępowania rozwodowego sąd rozstrzyga o władzy rodzicielskiej nad dziećmi, kontaktach oraz obowiązku alimentacyjnym. Separacja to mniej radykalne rozwiązanie, które formalnie rozdziela małżonków, ale nie rozwiązuje małżeństwa.

Władza rodzicielska i opieka nad dziećmi

Rodzice mają prawo i obowiązek wychowywania swoich dzieci oraz sprawowania nad nimi pieczy. W przypadku rozwodu sąd może powierzyć wykonywanie władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców lub pozostawić ją obojgu. Jeśli rodzice nie są w stanie zapewnić dziecku odpowiednich warunków, sąd może ustanowić opiekuna prawnego.

Obowiązek alimentacyjny

Obowiązek alimentacyjny dotyczy rodziców wobec dzieci oraz – w pewnych przypadkach – dzieci wobec rodziców. Alimenty ustalane są w zależności od potrzeb uprawnionego oraz możliwości finansowych zobowiązanego. W razie uchylania się od płacenia alimentów można dochodzić ich egzekucji na drodze sądowej.

Podsumowanie

Prawo rodzinne w Polsce ma na celu ochronę interesów członków rodziny i zapewnienie stabilności stosunków prawnych. Regulacje dotyczące małżeństwa, rozwodu, władzy rodzicielskiej i alimentów odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu relacji rodzinnych oraz ochronie dobra dzieci i innych osób wymagających wsparcia.

Kancelaria Adwokacka
dr Mateusz Olchanowski